Tudor – Black Bay 39 – 79470 – Black – Automatic
£2,595.00
Original box – Warranty card 2024 – Swing tag
In stock
Reserve Tudor - Black Bay 39 - 79470 - Black - Automatic now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Tudor Black Bay 79470 comes complete with original box, booklet, swing tag, spare link, authenticity cards and guarantee card dated 2024.
The 39mm stainless steel case with fixed steel bezel houses a Swiss automatic movement with black dial, luminous indices and date aperture. The bracelet sits at 200mm on the wrist (including the spare link).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 059900000266 |
|---|---|
| Brand | Tudor |
| Model | Black Bay |
| Reference number | 79470 |
| Year | 2024 |
| Peripherals | Original box, booklet, warranty card, swing tag, spare links |
| Gender | Men's |
| Functions | Date |
| Price | £2,595.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 39mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Steel |
| Bracelet Length | 200mm |
| Lug Width | 20mm |
| Clasp | Folding locking clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 18mm |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear |
| Peripherals | Excellent – V light general wear |






