Tudor – Black Bay 36 – 79500 – Black
£1,875.00
Original box – warranty card – service card
In stock
Reserve Tudor - Black Bay 36 - 79500 - Black now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Tudor Black Bay 97500 comes complete with original box, booklet, service card, spare link and warranty card dated 2018.
The 36mm stainless steel case with polished steel bezel houses a Swiss self winding movement, with black dial, white indices and Tudors iconic snowflake hands. The bracelet sits at 175mm on the wrist (including the spare link).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 059900000186 |
|---|---|
| Brand | Tudor |
| Model | Black Bay |
| Reference number | 79500 |
| Year | 2018 |
| Peripherals | Original box, booklet, guarantee card, service card, spare link |
| Gender | Men's |
| Functions | |
| Price | £1,875.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 36mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 175mm |
| Lug Width | 19mm |
| Clasp | Locking fold clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 18mm |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear |
| Peripherals | Excellent – Light general wear |






