Tag Heuer – Monaco – WAW131A – Black #
£1,495.00
In stock
Reserve Tag Heuer - Monaco - WAW131A - Black # now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Tag Heuer Monaco WAW131A comes complete with original box, sale tag, and watch register certificate.
The 37mm case houses a Swiss quartz movement with quick set date function. The black dial with silver baton hour markers are enclosed within an integrated bezel. The black leather bracelet with steel locking fold clasp sits comfortably on the wrist at 200mm at its maximum but is adjustable.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 058600000031 |
|---|---|
| Brand | Tag Heuer |
| Model | Monaco |
| Reference number | WAW131A |
| Year | Unknown |
| Peripherals | Original box, sale tag, and watch register certificate. |
| Gender | Men's |
| Functions | Date, Water resistant (100m) |
| Price | £1,495.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 37mm |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Strap |
|---|---|
| Bracelet Material | Leather |
| Bracelet Colour | Black |
| Bracelet Length | 200mm |
| Lug Width | 17mm |
| Clasp | Locking fold clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 17mm |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Very Good – Some light fraying and creasing from previous use |
| Peripherals | Very Good – Outer box slightly scuffed from storage buy overall in great condition |






