Tag Heuer – Formula One – WAZ111A
£945.00
Digital alarm function
SOLD
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Tag Heuer Formula One WAZ111A comes with original Tag Heuer box and booklet, 2 spare links and an international warranty card.
The 41mm stainless steel case with screw down crown and fixed steel bezel, houses a Tag Swiss quartz alarm movement with black dial and date aperture. The stainless steel bracelet sits at 206mm on the wrist (not including the racing expansion.)
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 049500123746 |
|---|---|
| Brand | Tag Heuer |
| Model | Formula 1 |
| Reference number | WAZ111A |
| Year | Unknown |
| Peripherals | Original box, booklet, warranty card, spare links |
| Gender | Men's |
| Functions | Date, Alarm |
| Price | £945.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 41mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 206mm |
| Lug Width | 19mm |
| Clasp | Locking fold clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 19.5mm |
Condition
| Case | Excellent – V Light wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – V light wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – V light signs of wear |
| Peripherals | Excellent – General storage wear |






