Tag Heuer – Formula 1 – WAZ1110 RESERVED STEPHENS
£725.00
SOLD
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Tag Heuer Formula 1 WAZ1110 comes with a replacement T.W.E box and booklet.
The 41mm stainless steel case with black uni directional bezel, houses a Swiss quartz movement with black dial, white indices and date aperture. The steel bracelet with locking folding clasp sits at 175mm on the wrist (this does not include the racing expansion).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 046000126341 |
|---|---|
| Brand | Tag Heuer |
| Model | Formula 1 |
| Reference number | WAZ1110 |
| Year | Unknown |
| Peripherals | Replacement T.W.E box and booklet |
| Gender | Men's |
| Functions | Date, unidirectional bezel |
| Price | £725.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 41mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 175mm |
| Lug Width | 19.5mm |
| Clasp | Folding locking clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 20mm |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear |
| Peripherals | Excellent – Replacement TWE box and booklet |






