Tag Heuer – Formula 1 Lady – WAH1221 – Ceramic
£695.00
In stock
Reserve Tag Heuer - Formula 1 Lady - WAH1221 - Ceramic now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Tag Heuer Formula 1 WAH1221 comes with new replacement TWE box and booklet.
The 33mm stainless steel case with white ceramic and steel fixed bezel houses a Swiss quartz movement, white dial, silver indices and date aperture. The steel and ceramic bracelet sits at 165mm on the wrist.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 044500060136 |
|---|---|
| Brand | Tag Heuer |
| Model | Formula 1 |
| Reference number | WAH1211 |
| Year | Unknown |
| Peripherals | New replacement TWE box and booklet |
| Gender | Women's |
| Functions | Date |
| Price | £695.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 33mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | White |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Mixed Materials |
| Bracelet Colour | Silver and white |
| Bracelet Length | 165mm |
| Lug Width | 22mm |
| Clasp | Double folding clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 20mm |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Very Good – Light grazing to edge under magnification |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Very Good – Light wear |
| Peripherals | Excellent – New replacement TWE box and booklet |






