Tag Heuer – Formula 1 – Indy 500 – CAC111B-0
£595.00
In stock
Reserve Tag Heuer - Formula 1 - Indy 500 - CAC111B-0 now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Tag Heuer Fromula 1 Indy 500 CAC111B-0 comes with new replacement TWE box and booklet.
The 41mm stainless steel case with fixed steel tachymetre bezel houses a Swiss quartz chronograph movement with black dial, silver sub dials, date aperture and Indianapolis Speedway emblem. The bracelet sits at 180mm on the wrist (not including the expansion).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 037500099000 |
|---|---|
| Brand | Tag Heuer |
| Model | Formula 1 |
| Reference number | CAC111B-0 |
| Year | Unknown |
| Peripherals | New replacement TWE box and booklet |
| Gender | Men's |
| Functions | Date, tachymetre bezel, chronograph |
| Price | £595.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 41mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 180mm |
| Lug Width | 20mm |
| Clasp | Folding locking clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 20mm |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Fair – Some wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Very Good – Light wear |
| Peripherals | Excellent – New replacement TWE box and booklet |






