Tag Heuer – Formula 1 – CAH111A – Chronograph
£845.00
Original box – Booklet – swing tag – guarantee 2011
In stock
Reserve Tag Heuer - Formula 1 - CAH111A - Chronograph now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Tag Heuer Formula One chronograph CAH111A comes complete with original box, booklet, swing tag and international guarantee dated 2011.
The 40mm stainless steel case with fixed steel tachymetre bezel houses a Swiss quartz movement with black dial, subdials, screw down crown and date aperture. The bracelet sits at 190mm on the wrist (this does not include the racing expansion).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 059900000066 |
|---|---|
| Brand | Tag Heuer |
| Model | Formula 1 |
| Reference number | CAH111A |
| Year | 2011 |
| Peripherals | Original box, booklet, swing tag, warranty card |
| Gender | Men's |
| Functions | Date, fixed tachymetre bezel, subdials, chronograph |
| Price | £845.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 40mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 190mm |
| Lug Width | 20mm |
| Clasp | Locking fold clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 20mm |
Condition
| Case | Excellent – Light signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Very Good – Some wear |
| Crown | Good – Light wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear |
| Peripherals | Excellent – Light general wear |






