Tag Heuer – CAZ101AK – Formula 1 – Red Bull Racing
£1,150.00
Red Bull Racing special edition
In stock
Reserve Tag Heuer - CAZ101AK - Formula 1 - Red Bull Racing now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Tag Heuer CAZ101AK Formula 1 made in collaboration with Red Bull comes with original box, booklet, warranty card and 1 spare link.
The 43mm stainless steel case and steel case back engraved with the Red Bull Racing team logo, houses a Swiss quartz chronograph movement and blue dial, tachymetre blue aluminium bezel, black sub dials, date aperture and yellow highlights. The steel bracelet sits at 200mm on the wrist (including additional link).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 046000125794 |
|---|---|
| Brand | Tag Heuer |
| Model | Formula 1 |
| Reference number | CAZ101AK |
| Year | Unknown |
| Peripherals | Original box, booklet, warranty card, 1 spare link |
| Gender | Men's |
| Functions | Chronograph, sub dials, date, tachymetre |
| Price | £1,150.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 43mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Blue |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 200mm |
| Lug Width | 21mm |
| Clasp | Folding clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 21 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Light wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Light wear to buckle |
| Peripherals | Excellent – Light general wear |






