Tag Heuer – Calibre – CAF7114 – McLaren – Limited edition Regatta
£1,275.00
Limited Edition – Lewis Hamilton – McLaren
In stock
Reserve Tag Heuer - Calibre - CAF7114 - McLaren - Limited edition Regatta now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This TAG Heuer Aquaracer Calibre S, Lewis Hamilton Limited Edition 06xx/3500 comes with original box, booklet, 3 spare links, blank international guarantee and DVD rom.
The 42mm stainless steel case with fixed steel tachymetre bezel houses a Swiss chronograph Calibre S Regatta movement with grey metallic dial, sub dials and white indices. The bracelet sits at 210mm on the wrist (including the spare links).
The watch originally purchased in 2008 (taken from original receipt), has been serviced in March 2026.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 032000123328 |
|---|---|
| Brand | Tag Heuer |
| Model | aquaracer |
| Reference number | CAF7114 |
| Year | 2008 |
| Peripherals | Original box, booklet, warranty card, spare links, DVD Rom |
| Gender | Men's |
| Functions | Chronograph, date, sub dials, tachymetre |
| Price | £1,275.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | calibre S |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 42mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Grey |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 210mm |
| Lug Width | 20mm |
| Clasp | Folding locking clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 18.5 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear |
| Peripherals | Excellent – Light general wear |







