Tag Heuer – Aquaracer – WAY208C – Titanium PVD
£1,595.00
Original box – warranty card – swing tag
In stock
Reserve Tag Heuer - Aquaracer - WAY208C - Titanium PVD now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Tag Heuer Aquaracer WAY208C comes complete with original box, booklet, swing tag and warranty card.
The 43mm PVD coated titanium case with black uni directional bezel houses a Swiss automatic movement with black lined dial, orange sweeping seconds hand and date aperture. The nylon beige strap sits at 200mm on the wrist.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 032100182084 |
|---|---|
| Brand | Tag Heuer |
| Model | aquaracer |
| Reference number | WAY208C.FC6383 |
| Year | Unknown |
| Peripherals | Original box, booklet, blank warranty card, swing tag |
| Gender | Men's |
| Functions | Date, uni directional bezel |
| Price | £1,595.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Titanium |
|---|---|
| Case Diameter | 43mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Strap |
|---|---|
| Bracelet Material | Textile |
| Bracelet Colour | Beige |
| Bracelet Length | 200mm |
| Lug Width | 21mm |
| Clasp | Folding clasp |
| Clasp Material | Titanium |
| Buckle Width | 22 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear |
| Peripherals | Excellent – Light general wear |






