Tag Heuer – Aquaracer – WAY201B – Calibre 5 – Automatic
£1,050.00
original box – warranty card 2016
In stock
Reserve Tag Heuer - Aquaracer - WAY201B - Calibre 5 - Automatic now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Tag Heuer Aquaracer WAY201.B comes complete with original box, booklet, swing tag, warranty card dated 2016 and 2 spare links.
The 43mm stainless steel case with blue ceramic uni directional bezel houses an automatic calibre 5 movement with blue lined dial, sweeping seconds hand, yellow highlights and date aperture. The bracelet sits at a maximum of 200mm on the wrist (including the additional links).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 020200207783 |
|---|---|
| Brand | Tag Heuer |
| Model | aquaracer |
| Reference number | WAY201.B |
| Year | 2016 |
| Peripherals | Original box, booklet, warranty card dated 2019, 2 spare links |
| Gender | Men's |
| Functions | Date, uni directional bezel |
| Price | £1,050.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | Calibre 5 |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 43mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Blue |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 200mm |
| Lug Width | 21.5mm |
| Clasp | Folding clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 19.5 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Very Good – Light wear |
| Crown | Very Good – Light wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear |
| Peripherals | Excellent – General wear |






