Tag Heuer – Aquaracer Chronograph – CAF101E – Black
£895.00
SOLD
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Tag Heuer Aquaracer Chronograph watch comes with a new replacement TWE box and booklet.
The stainless steel 43mm case and uni directional bezel houses a Swiss quartz chronograph movement, black lined dial, sub dials and date aperture. The original steel bracelet with folding clasp sits at 190mm (this does not include the clasp expansion).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 020700389019 |
|---|---|
| Brand | Tag Heuer |
| Model | aquaracer |
| Reference number | CAF101E |
| Year | 2023 |
| Peripherals | New replacement TWE box and booklet. |
| Gender | Men's |
| Functions | Chronograph, date, uni directional bezel |
| Price | £895.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 43mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 190mm |
| Lug Width | 20mm |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 20mm |
Condition
| Case | Very Good – Light wear |
|---|---|
| Bezel | Very Good – Light wear |
| Crown | Good – Light wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Very Good – Light marking to buckle |
| Peripherals | Excellent – New replacement TWE box and booklet |






