Tag Heuer – Aquaracer – CAY111A – Chronograph
£875.00
SOLD
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Tag Heuer Aquaracer chronograph CAY111A comes with a replacement TWE box and booklet and repair warranty card dated 2023.
The 40mm stainless steel case with black steel uni directional bezel houses a Swiss quartz chronograph 5040.D movement, with sub dials, white hands and date aperture situated at 6 o’clock. The bracelet sits at 170mm on the wrist.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 044200063187 |
|---|---|
| Brand | Tag Heuer |
| Model | aquaracer |
| Reference number | CAY111A |
| Year | Unknown |
| Peripherals | New replacement TWE box & booklet, |
| Gender | Men's |
| Functions | Date, sub dials, Chronograph |
| Price | £875.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | 5040.D |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 40mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Steel |
| Bracelet Length | 185mm |
| Lug Width | 16mm |
| Clasp | Locking fold clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 20 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – V light wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Very Good – V light wear at 5 o'clock |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – V Light wear |
| Peripherals | Excellent – Replacement TWE box and booklet |






