Tag Heuer – Aqua Racer – Professional – WBP201C – Automatic
£1,895.00
Original box & Papers – 2022
In stock
Reserve Tag Heuer - Aqua Racer - Professional - WBP201C - Automatic now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Tag Heuer Aquaracer WBP201C comes complete with original box, booklet, spare links and warranty card dated 2022.
The 43mm stainless steel case with black ceramic uni directional bezel houses a Swiss automatic movement with silver dial, luminescent indices, date aperture and yellow detailing. The bracelet sits at 217mm on the wrist including both spare link and max clasp extension
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 046000107038 |
|---|---|
| Brand | Tag Heuer |
| Model | aquaracer |
| Reference number | WBC201C |
| Year | 2022 |
| Peripherals | Original box, booklet, warranty card dated 2022, 3 spare links |
| Gender | Men's |
| Functions | Date, uni directional bezel |
| Price | £1,895.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 43mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Silver |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Steel |
| Bracelet Length | 217mm |
| Lug Width | 22mm |
| Clasp | Folding locking clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 20 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Light mark to expansion link |
| Peripherals | Excellent – V light general wear |






