Tag – Aqua Racer – WAF1418 – Mother of pearl replacement dial
£525.00
Original box – Warranty card dated 2006 – Mother of pearl dial
SOLD
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Tag Aquaracer WAF1418 comes complete with original box, booklet, warranty card dated 2006 and 5 spare links.
The 27mm stainless steel case with steel uni directional bezel houses a Swiss quartz movemement, with a replacement white mother of pearl dial, silver and white indices and date aperture. The bracelet sits at 188mm on the wrist (including the 5 additional links).
The WAF1418 is the reference for a pink dial this has had a replacement white dial fitted (WAF1414).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 052700100685 |
|---|---|
| Brand | Tag Heuer |
| Model | aquaracer |
| Reference number | WAF1418 |
| Year | 2006 |
| Peripherals | Original box, booklet, warranty card, spare links |
| Gender | Women's |
| Functions | Date, uni directional bezel |
| Price | £525.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | Unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 27mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Mother of pearl |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Steel |
| Bracelet Length | 188mm |
| Lug Width | 14.5mm |
| Clasp | Folding locking clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 14.5 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – V light wear |
| Crown | Very Good – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – V light signs of wear |
| Peripherals | Very Good – Light general wear to back of the case |






