Rolex – Oyster Date – Presion – 6694 – Vintage
£1,895.00
1962 – Lovely example
SOLD
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Vintage Rolex Oyster Date 6694 comes with original service case and new replacement TWE box and booklet. Serial is partially worn, but believed to be manufactured in 1962.
The 35mm stainless steel case with polished steel bezel houses a Swiss Rolex manual wind movement with silvered dial, gold coloured hands and indices and date aperture. The watch sits at 185mm on the wrist.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 051400103969 |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Oyster Date |
| Reference number | 6694 |
| Year | 1962 |
| Peripherals | Rolex service pouch, new replacement TWE box and booklet |
| Gender | Men's |
| Functions | Date |
| Price | £1,895.00 |
Movement
| Movement | Manual-Wind |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 35mm |
| Crystal | Plexi glass |
| Dial | Silvered |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Steel |
| Bracelet Length | 185mm |
| Lug Width | 19mm |
| Clasp | Folding clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 15 |
Condition
| Case | Very Good – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Very Good – Little to no signs of wear |
| Crown | Very Good – Little to no signs of wear |
| Glass | Good – Shows age related wear to the Plexi |
| Dial | Good – Shows age related wear to the dial |
| Strap | Very Good – Age related wear |
| Peripherals | Excellent – Rolex service case and new replacement TWE box and booklet |







