Rolex – Datejust – Wimbledon – 126333
£9,995.00
In stock
Reserve Rolex - Datejust - Wimbledon - 126333 now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Rolex Datejust 126333 Wimbledon comes with original wallet, booklet, warranty card dated 2018 and new replacement TWE box.
The 40mm stainless steel case houses a Swiss automatic 3235 movement with 18k fluted bezel, slate grey Wimbledon dial, green outlined roman numerals, sweeping seconds hand and date aperture. The steel and 18k bracelet sits at 185mm on the wrist.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 044200058089 |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Datejust |
| Reference number | 126333 |
| Year | 2018 |
| Peripherals | Original wallet, booklet, warranty card dated 2018 and new replacement TWE box. |
| Gender | Men's |
| Functions | Date |
| Price | £9,995.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | 3235 |
Case
| Case Material | Steel and Gold |
|---|---|
| Case Diameter | 40mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Grey |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Steel and Gold |
| Bracelet Colour | Silver and Gold |
| Bracelet Length | 185mm |
| Lug Width | 21mm |
| Clasp | Folding locking clasp |
| Clasp Material | Steel and Gold |
| Buckle Width | 17.5 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – slight graze to outer at 7 o clock |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear |
| Peripherals | Excellent – New replacement TWE box |







