Rolex – 69174 – Datejust – mother of pearl #
£4,625.00
In stock
Reserve Rolex - 69174 - Datejust - mother of pearl # now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Rolex Datejust 69174 comes complete with its original box and papers (1993), watch register certificate, waterproof and timekeeping test papers dated from November 2023. The watch also comes with the original swing tag, bezel and dial.
The 25mm stainless steel case houses a Rolex automatic 2135 movement with quick set date function. The mother of pearl dial with diamond dots is encircled within an aftermarket diamond studded bezel. The stainless steel jubilee bracelet with a folding clasp sits comfortably on the wrist at 165mm.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 058800000036 |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Lady-Datejust |
| Reference number | 69174 |
| Year | 1993 |
| Peripherals | Original box and papers, watch register certificate, waterproof and timekeeping test papers dated from November 2023. The watch also comes with the original swing tag, bezel and dial. |
| Gender | Women's |
| Functions | Date |
| Price | £4,625.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | 2135 |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 25mm |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial | MOP |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 165mm |
| Lug Width | 13mm |
| Clasp | Folding |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 11.5mm |
Condition
| Case | Very Good – Very minor marks across the case |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Very Good – Very small markings on the glass |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear |
| Peripherals | Very Good – Few light markings from general storage |







