Rolex – 15053 – Oyster Date – Gold #
£4,495.00
In stock
Reserve Rolex - 15053 - Oyster Date - Gold # now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Rolex Oyster Date 15053 comes complete with original box and guarantee certificate dated 1988.
The 34mm stainless steel case houses a Rolex calibre 1565 automatic movement with quick set date function. The champagne dial with accompanying baton hour markers is encircled within an 18ct yellow gold fluted bezel. The stainless steel and yellow gold jubilee bracelet with folding clasp sits comfortably on the wrist at 185mm.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 018100179382 |
|---|---|
| Brand | Rolex |
| Model | Oyster Date |
| Reference number | 15053 |
| Year | 1988 |
| Peripherals | Original box, guarantee certificate |
| Gender | Unisex |
| Functions | Date |
| Price | £4,495.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | 1565 |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 34mm |
| Crystal | Plexiglass |
| Dial | Champagne |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Steel and Gold |
| Bracelet Colour | Gold and Silver |
| Bracelet Length | 185mm |
| Lug Width | 19mm |
| Clasp | Folding Clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 16.5mm |
Condition
| Case | Good – Some markings around the edges and back from previous wear |
|---|---|
| Bezel | Very Good – Little to no signs of wear |
| Crown | Very Good – Some very minor scratches |
| Glass | Good – Some scratches from previous wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Good – Some markings to the gold portion and some sag to the entire bracelet |
| Peripherals | Good – Scuffs to the outer box from storage, inner box in good condition |






