Raymond Weil – Tango – 5591 – Bi metal
£475.00
In stock
Reserve Raymond Weil - Tango - 5591 - Bi metal now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Raymond Weil Tango 5591 comes complete with original box, booklet and warranty card dated 2016.
The 38mm stainless steel case with rose gold plated satin finished bezel houses a Swiss quartz movement with white dial, roman numerals, rose gold plated crown and date aperture. The steel and rose gold plated bracelet with butterfly clasp sits at 210mm on the wrist.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 060100003667 |
|---|---|
| Brand | Raymond Weil |
| Model | Tango |
| Reference number | 5591 |
| Year | 2016 |
| Peripherals | Original box, booklet, warranty card 2016 |
| Gender | Men's |
| Functions | Date |
| Price | £475.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 39mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | White |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Steel and Gold |
| Bracelet Colour | Rose gold & Steel |
| Bracelet Length | 210mm |
| Lug Width | 20mm |
| Clasp | Double folding clasp |
| Clasp Material | Steel and Gold |
| Buckle Width | 18 |
Condition
| Case | Very Good – Light wear to lug |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear |
| Peripherals | Good – General wear |






