Raymond Weil – Parsifal – 9641 – Mother of pearl
£425.00
Mother of pearl diamond dial – Parisfal collection
In stock
Reserve Raymond Weil - Parsifal - 9641 - Mother of pearl now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Raymond Weil Geneve 9641 from the Parsifal collection that was reintroduced in 2018 and inspried by Wagner’s opera, comes with new replacement TWE box and booklet.
The 22mm stainless steel case with polished steel bezel houses a Swiss quartz movement, with mother of pearl dial, diamond indices, faceted dauphine hands, domed scratch-resistant sapphire crystal with internal anti-reflective coating and a stainless steel crown with black cabochon. The satin and polished finish steel bracelet with double folding clasp sits at 145mm on the wrist.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 045500070868 |
|---|---|
| Brand | Raymond Weil |
| Model | Parsifal |
| Reference number | 9641 |
| Year | Unknown |
| Peripherals | New replacement TWE box and booklet |
| Gender | Women's |
| Functions | |
| Price | £425.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 22mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Mother of pearl |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 145mm |
| Lug Width | 13mm |
| Clasp | Double folding clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 12 |
Condition
| Case | Very Good – Light wear |
|---|---|
| Bezel | Good – Some wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Good – Wear to anti reflective coating |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Very Good – Light wear |
| Peripherals | Excellent – New replacement TWE box and booklet |






