Raymond Weil – Freelancer – 2785 – Bronze Skeleton
£1,595.00
RRP – 2995
In stock
Reserve Raymond Weil - Freelancer - 2785 - Bronze Skeleton now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Raymond Weil Freelancer 2785 comes with Raymond Weil box and papers and papers, warranty card dated April 2023
The 42mm steel case with bronze bezel and crown, house a RW1212 automatic skelton movement and dial. The adjustable brown calf leather strap with steel deployment buckle sits on the wrist at a max of 210mm.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 045500071586 |
|---|---|
| Brand | Raymond Weil |
| Model | Freelancer |
| Reference number | 2785 |
| Year | 2023 |
| Peripherals | |
| Gender | Men's |
| Functions | |
| Price | £1,595.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | RW1212 |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 42mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Skeleton |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Strap |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Brown |
| Bracelet Length | 210mm |
| Lug Width | 22mm |
| Clasp | Fold clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 22mm |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Very Good – V light wear |
| Peripherals | Very Good – Some wear to the box. |







