Raymond Weil – 2844 – Parsifal – Automatic
£765.00
In stock
Reserve Raymond Weil - 2844 - Parsifal - Automatic now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Raymond Weil Parsifal 2844 comes with original booklet, VIP card and replacement TWE box.
The 45mm stainless steel case with fixed steel bezel houses an automatic movement with crystal case back, black dial, silver Roman numerals, sweeping seconds hand, black cabochon crown and day date apertures. The bracelet sits at a maximum of 185mm on the wrist.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 021000140549 |
|---|---|
| Brand | Raymond Weil |
| Model | Parsifal |
| Reference number | 2844 |
| Year | Unknown |
| Peripherals | Original booklet, VIP members card, replacement TWE box and additional booklet. |
| Gender | Men's |
| Functions | Date |
| Price | £765.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 45mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 185mm |
| Lug Width | 25mm |
| Clasp | Double folding clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 24 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Light wear |
| Peripherals | Excellent – New replacement TWE box and booklet |







