Omega – Seasmaster – 22218000 – Professional
£2,095.00
In stock
Reserve Omega - Seasmaster - 22218000 - Professional now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Omega Seamaster 22218000 comes with original warranty card dated 2009, Pictograms, swing tag booklet and new replacement TWE box.
The 40mm stainless steel case with steel blue unidirectional bezel houses a Swiss quartz 1538 caliber movement, with navy wave dial, date aperture and helium release valve. The bracelet sits at 200mm on the wrist (not including the expansion).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 020200209924 |
|---|---|
| Brand | OMEGA |
| Model | Seamaster |
| Reference number | 22218000 |
| Year | 2009 |
| Peripherals | Original warranty card, booklet and new replacement TWE box |
| Gender | Men's |
| Functions | uni directional bezel, helium release valve, date |
| Price | £2,095.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | 1538 |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 40mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Navy |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 200mm |
| Lug Width | 20mm |
| Clasp | Folding clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 20 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Very Good – Signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Very Good – Light wear |
| Peripherals | Excellent – New replacement TWE box and booklet |







