Omega – Seamaster Diver 300m – 2531.80.00 – Automatic
£2,495.00
In stock
Reserve Omega - Seamaster Diver 300m - 2531.80.00 - Automatic now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Omega Seamaster 2531.80.00 comes with Omega box, booklet, Chronometer & Pictograms cards.
The 41mm stainless steel case with blue steel uni directional bezel houses an automatic 1120 calibre automatic movement with navy waved dial, sweeping second hand and date aperture. The bracelet sits at 180mm on the wrist (not including the diver expansion).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 016500275170 |
|---|---|
| Brand | OMEGA |
| Model | Seamaster |
| Reference number | 2531.80.00 |
| Year | 2006 |
| Peripherals | Omega box, booklet and cards |
| Gender | Men's |
| Functions | date, uni directional bezel, helium release valve |
| Price | £2,495.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | 1120 |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 41mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Blue |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 180mm |
| Lug Width | 30mm |
| Clasp | Folding locking clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 30 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Very Good – Light wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear |
| Peripherals | Excellent – Light general wear |







