Omega – Seamaster – Diver 300m – 21030422001001
£3,495.00
Original box – warranty card 2022
In stock
Reserve Omega - Seamaster - Diver 300m - 21030422001001 now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Omega Seamaster 21030422001001 comes complete with original box, booklet, swing tag and warranty card dated 2022.
The 42mm stainless steel case with skeleton case back and black uni directional ceramic bezel houses an automatic 8800 calibre movement, with black wave dial, sweeping seconds hand, date aperture and red highlights. The bracelet sits at 200mm on the wrist (not including the sliding expansion).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 020200209360 |
|---|---|
| Brand | OMEGA |
| Model | Seamaster |
| Reference number | 21030422001001 |
| Year | 2022 |
| Peripherals | Original box, booklet, warranty card, swing tag |
| Gender | Men's |
| Functions | uni directional bezel, helium release valve, date |
| Price | £3,495.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | 8800 |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 42mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 200mm |
| Lug Width | 20mm |
| Clasp | Folding clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 21 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Very Good – Light mark at 1' o clock |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Very Good – Light wear |
| Peripherals | Excellent – V light general wear |







