Omega – Seamaster – Chronograph – 212.30.42.50.03.001
£3,295.00
In stock
Reserve Omega - Seamaster - Chronograph - 212.30.42.50.03.001 now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Omega Seamaster chronograph 212.30.42.50.03.001 comes with Omega travel case and 2 spare links.
The 42mm stainless steel case with navy steel uni directional bezel houses a Swiss automatic chronograph movement with navy dial, helium release valve, white dot indices and red highlights. The bracelet sits at 206mm on the wrist (including the 2 spare links).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 019000186097 |
|---|---|
| Brand | OMEGA |
| Model | Seamaster |
| Reference number | 212.30.42.50.03.001 |
| Year | Unknown |
| Peripherals | Omega box and 2 spare links |
| Gender | Men's |
| Functions | Chronograph, uni directional bezel, subdials, bezel, helium escape valve |
| Price | £3,295.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 41.5mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Blue |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 206mm |
| Lug Width | 20mm |
| Clasp | Folding locking clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 20mm |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear |
| Peripherals | Excellent – Omega travel case, TWE booklet, 2 spare links |






