Omega – Seamaster 120m – 25113100
£795.00
In stock
Reserve Omega - Seamaster 120m - 25113100 now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Omega Seamaster 120m quartz 25113100 comes with Omega box, warranty card and spare link.
The 36mm stainless steel case with polished steel bezel houses a Swiss quartz movement with silver dial, skeleton hands, baton indices and date aperture. The bracelet sits on the wrist at 183mm on the wrist (including the spare link).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 018100196172 |
|---|---|
| Brand | OMEGA |
| Model | Seamaster |
| Reference number | 25113100 |
| Year | Unknown |
| Peripherals | Original box, warranty card and spare link |
| Gender | Men's |
| Functions | Date |
| Price | £795.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 36mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Silver |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Steel |
| Bracelet Length | 183mm |
| Lug Width | 18mm |
| Clasp | Sliding locking clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 18mm |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear |
| Peripherals | Excellent – Light general wear |






