Omega – Constellation 18k – 168029
£1,195.00
18k – Vintage
In stock
Reserve Omega - Constellation 18k - 168029 now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This vintage Omega Constellation 168029 comes with Omega box, wallet, omega booklet and TWE booklet.
The 35mm 18k gold case and bezel houses a Swiss automatic movement with textured gold dial, date aperture and sweeping seconds hand. The tan alligator grain leather strap with gold plated buckle sits at 200mm on the wrist.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 058600000034 |
|---|---|
| Brand | OMEGA |
| Model | Constellation |
| Reference number | 168029 |
| Year | 1969 |
| Peripherals | Omega box, omega booklet, card wallet, TWE booklet |
| Gender | Men's |
| Functions | Date |
| Price | £1,195.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Diameter | 35mm |
| Crystal | Plexi glass |
| Dial | Gold |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Strap |
|---|---|
| Bracelet Material | Leather |
| Bracelet Colour | Tan |
| Bracelet Length | 200mm |
| Lug Width | 19mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp Material | Gold Plated |
| Buckle Width | 21 |
Condition
| Case | Very Good – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Very Good – Light wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear - replacement after market |
| Peripherals | Very Good – General wear |






