Longines – L3.774.1 – Legend Diver – Bronze – Automatic
£1,595.00
RRP £2950
In stock
Reserve Longines - L3.774.1 - Legend Diver - Bronze - Automatic now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Longines L3.774.1 Legend Diver comes complete with original box, booklet, book, spring bar tool, warranty card dated 2022 and additional green strap.
The 42mm bronze case with titanium case back houses a Swiss automatic L888.5 movement with dark green dial, painted Arabic numerals, sweeping seconds hand and 2 crowns with internal rotating bezel. The brown leather strap with brass tang buckle sits at 210mm on the wrist.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 051400116194 |
|---|---|
| Brand | Longines |
| Model | Legend Diver |
| Reference number | L3.774.1 |
| Year | 2022 |
| Peripherals | Original box, booklet, book, green strap, warranty card and spring bar tool |
| Gender | Men's |
| Functions | Internal diver bezel |
| Price | £1,595.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | L888.5 |
Case
| Case Material | Brass |
|---|---|
| Case Diameter | 42mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Green |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Strap |
|---|---|
| Bracelet Material | Leather |
| Bracelet Colour | Brown |
| Bracelet Length | 210mm |
| Lug Width | 22mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp Material | Metal |
| Buckle Width | 22.5 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Very Good – Light wear |
| Peripherals | Excellent – Light general wear, some marking to outer card box - see pics |









