Longines – L2.738.4 – Master collection – Retrograde Moon Phase
£1,895.00
Moonphase – Original box – Warranty card 2018
In stock
Reserve Longines - L2.738.4 - Master collection - Retrograde Moon Phase now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Longines Retrograde Moonphase L2.738.4 comes complete with original box, booklet, pusher tool and warranty card dated 2018.
The 41mm stainless steel case with steel polished bezel houses a Swiss L707.2 automatic movement with skeleton case back, white dial, blued hands, Roman indices and moonphase calender. The brown leather strap with double deployment clasp sits at 210mm on the wrist.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 026500170650 |
|---|---|
| Brand | Longines |
| Model | Retrograde Moonphase |
| Reference number | L2.738.4 |
| Year | 2018 |
| Peripherals | Original box, booklet, warranty card dated 2018, pusher tool |
| Gender | Men's |
| Functions | Moonface calender, day, date, seconds, and a 24-hour second time zone |
| Price | £1,895.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | L707.2 |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 41mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | White |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Strap |
|---|---|
| Bracelet Material | Leather |
| Bracelet Colour | Brown |
| Bracelet Length | 210mm |
| Lug Width | 20mm |
| Clasp | Deployment clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 21 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Very Good – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Good – Light signs of wear |
| Peripherals | Excellent – Light wear to outer box |







