Longines – Hydro Conquest – VHP – L3.716.4
£695.00
Original box – warranty card 2022 – Carbon fibre dial
SOLD
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Longines Hydro Conquest L3.716.4 comes complete with original box, booklet, 3 spare links and a warranty card dated 2022.
The 40mm stainless steel case with polished steel bezel houses a Swiss VHP quartz movement with grey carbon fibre dial, date aperture and red highlights. The bracelet sits at 195mm on the wrist (including the spare links).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 059900000268 |
|---|---|
| Brand | Longines |
| Model | Hydro Conquest |
| Reference number | L3.716.4 |
| Year | 2022 |
| Peripherals | Original box, booklet, warranty card, spare links |
| Gender | Men's |
| Functions | Date |
| Price | £695.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | VHP |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 40mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Grey cabon fibre |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 195mm |
| Lug Width | 20mm |
| Clasp | Double folding clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 18 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – V light wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear |
| Peripherals | Excellent – General wear to outer box |






