Longines – Hydro Conquest – L4.840.4
£725.00
Oringinal box – warranty card dated 2022
In stock
Reserve Longines - Hydro Conquest - L4.840.4 now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Longines Hydro Conquest L4.840.4 comes complete with original box, booklet and warranty card dated 2022.
The 44mm stainless steel case with uni directional blue steel bezel houses a Swiss quartz movement with metallic blue dial, white indices and date aperture. The bracelet sits at 190mm on the wrist (not including the divers expansion).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 020700389021 |
|---|---|
| Brand | Tag Heuer |
| Model | Hydro Conquest |
| Reference number | L4.840.4 |
| Year | 2022 |
| Peripherals | Original box, booklet, warranty card |
| Gender | Men's |
| Functions | Date, uni directional bezel |
| Price | £725.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 44mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Navy |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Steel |
| Bracelet Length | 190mm |
| Lug Width | 22mm |
| Clasp | Locking fold clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 25.5 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – V light signs of wear |
| Peripherals | Very Good – Wear to outer box |






