Longines – Hydro Conquest – Chronograph – L3.651.4
£925.00
In stock
Reserve Longines - Hydro Conquest - Chronograph - L3.651.4 now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Longines Hydroconquest Chronograph L3.651.4 comes complete with original box, booklet and warranty card dated 2010.
The 41mm stainless steel case and uni directional bezel houses a L667 automatic movement with black dial, tachymeter rehaut, silver sub dials, date aperture and red accents. The steel bracelet sits at 190mm on the wrist (not inlcuding the diving expansion).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 046000126589 |
|---|---|
| Brand | Longines |
| Model | Hydro Conquest |
| Reference number | L3.651.4 |
| Year | 2010 |
| Peripherals | Original box, booklet, warranty card dated 2010 |
| Gender | Men's |
| Functions | Uni directional bezel, sub dials, date aperture |
| Price | £925.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | L667 |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 41mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 190mm |
| Lug Width | 21mm |
| Clasp | Folding locking clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 24 |
Condition
| Case | Very Good – V light wear |
|---|---|
| Bezel | Very Good – V light wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Very Good – V light wear |
| Peripherals | Very Good – Damage to outer box, light general wear to inner box |






