Frederique Constant – Worldtimer – Limited edition
£2,495.00
Limited edition – 1800 pieces
In stock
Reserve Frederique Constant - Worldtimer - Limited edition now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Frederique Constant Worldtimer FC-718WM4H4 is part of a limited edition of 1888 pieces. The watch comes complete with Original box, booklets, warranty card and certificate dated 2013.
The 42mm rose gold plated steel case with polished bezel and crystal case back houses a Swiss automatic movement with silver world map dial, date sub dial and luminous dot indices. The alligator leather strap with rose gold plated tang buckle sits on the wrist at 210mm. The worldtimer function utilises 2 rotating dials featuring world city time zones and 24 hour dial.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 031800098754 |
|---|---|
| Brand | Frederique Constant |
| Model | Worldtimer |
| Reference number | FC-718WM4H4 |
| Year | 2013 |
| Peripherals | Original box, booklets, warranty card, certificate |
| Gender | Men's |
| Functions | World time, date |
| Price | £2,495.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Rose Gold |
|---|---|
| Case Diameter | 42mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Silver |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Strap |
|---|---|
| Bracelet Material | Leather |
| Bracelet Colour | Brown alligator |
| Bracelet Length | 210mm |
| Lug Width | 21.8mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp Material | Rose Gold |
| Buckle Width | 20 |
Condition
| Case | Good – Some signs of light wear |
|---|---|
| Bezel | Very Good – Some signs of light wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Very Good – Light wear |
| Peripherals | Excellent – Light general wear |








