Breitling – Wings Lady – B67050
£995.00
In stock
Reserve Breitling - Wings Lady - B67050 now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Breitling Wings Lady B67050 comes with new replacement TWE box and booklet.
The 31mm stainless steel case with polished steel bezel and 18k riders, house a Swiss quartz movement with blue dial, golden indices and date aperture. The blue Breitling leather strap with steel buckle sits at up to 200mm on the wrist.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 045600092744 |
|---|---|
| Brand | Breitling |
| Model | Wings |
| Reference number | B67050 |
| Year | Unknown |
| Peripherals | New replacement TWE box and booklet |
| Gender | Women's |
| Functions | Date, uni directional bezel |
| Price | £995.00 |
Movement
| Movement | Quartz |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 31mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Blue |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Strap |
|---|---|
| Bracelet Material | Leather |
| Bracelet Colour | Blue |
| Bracelet Length | 200mm |
| Lug Width | 16mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 16 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Very Good – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Fair – General wear |
| Peripherals | Excellent – New replacement TWE box and booklet |






