Breitling – Navitimer – A13022
£3,295.00
Box and papers – 1998
In stock
Reserve Breitling - Navitimer - A13022 now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Breitling Navitimer Chronograph A13022 comes complete with original box, paperwork dated 1998 and 1 spare link.
The 41mm stainless steel case with slide rule bezel houses a Breitling 13 automatic movement with black dial, white sub dials and date aperture. The stainless steel bracelet sits at 200mm on the wrist (not including the additional link).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 055400017479 |
|---|---|
| Brand | Breitling |
| Model | Navitimer |
| Reference number | A13022 |
| Year | 1998 |
| Peripherals | Original Box and papers |
| Gender | Men's |
| Functions | Date, Chronograph, Slide rule bezel, |
| Price | £3,295.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | Breitling 13 |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 41mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 200mm |
| Lug Width | 22mm |
| Clasp | Locking fold clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 20mm |
Condition
| Case | Very Good – Little to no signs of wear - Refurbished |
|---|---|
| Bezel | Very Good – Little to no signs of wear |
| Crown | Very Good – Little to no signs of wear |
| Glass | Very Good – Little to no signs of wear |
| Dial | Very Good – Little to no signs of wear |
| Strap | Very Good – Refurbished |
| Peripherals | Fair – Age related marks and deteriation |






