Breitling – Navitimer 41- A17326- Black
£2,895.00
Box – Warranty card – Travel case – Black dial
In stock
Reserve Breitling - Navitimer 41- A17326- Black now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Breitling Navitimer 41 comes complete with original box, travel case, warranty card and 2 spare links. Dated 2023
The 41mm stainless steel case with bi directional slide rule steel bezel, houses an automatic Brietling 17, movement, with black dial, date aperture and glare proofed sapphire crystal. The bracelet sits at 180mm on the wrist (this does not include the spare links +22mm).
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 055400040414 |
|---|---|
| Brand | Breitling |
| Model | Navitimer |
| Reference number | A17326 |
| Year | 2023 |
| Peripherals | Original box, travel case, warranty card, spare links |
| Gender | Men's |
| Functions | Date, slide rule bezel |
| Price | £2,895.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | Breitling 17 |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 41mm |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 200mm |
| Lug Width | 21.5mm |
| Clasp | Locking fold clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 20mm |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Little to no signs of wear |
| Peripherals | Excellent – Little to no signs of wear |






