Breitling – Navitimer 38 – A17325
£2,895.00
Box & papers
In stock
Reserve Breitling - Navitimer 38 - A17325 now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Brietling A17325 Navitimer Automatic 38 comes complete with original box, booklets, certificate, slide rule and warranty card dated 2022.
The 38mm stainless steel case with white omni directional bezel houses a Swiss Breitling 17 automatic movement with metallic blue dial, silver baton indices and date aperture. The watch sits on the wrist at 170mm. This is on the short size for a standard gent’s wrist, please check before purchase.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 046000128290 |
|---|---|
| Brand | Breitling |
| Model | Navitimer |
| Reference number | A17325 |
| Year | 2022 |
| Peripherals | Original box, booklets, warranty card dated 2022, certificate, slide rule card |
| Gender | Men's/Unisex |
| Functions | Date, slide bezel |
| Price | £2,895.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | 17 |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 38mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Blue |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Strap |
|---|---|
| Bracelet Material | Leather |
| Bracelet Colour | Blue |
| Bracelet Length | 170mm |
| Lug Width | 19mm |
| Clasp | Buckle |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 22mm |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Excellent – Little to no signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Very Good – Light wear, some marking to the inside |
| Peripherals | Excellent – Light general wear |







