Breitling – Crosswind Chronograph – A13355
£1,995.00
In stock
Reserve Breitling - Crosswind Chronograph - A13355 now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Breitling Chronomat Evolution A13355 Chronograph comes with new replacement TWE box and booklet.
The 43mm stainless steel case with steel uni directional bezel houses a Swiss automatic chronograph movement with navy dial, silver sub dials, baton indices and date aperture. The navy leather strap sits at 200mm on the wrist.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 044600120643 |
|---|---|
| Brand | Breitling |
| Model | Chronomat |
| Reference number | A13355 |
| Year | 2002 |
| Peripherals | New replacement TWE box and booklet |
| Gender | Men's |
| Functions | Chronograph, date, uni directional bezel, sub dials, tachymetre |
| Price | £1,995.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 43mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Navy |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Strap |
|---|---|
| Bracelet Material | Leather |
| Bracelet Colour | Navy |
| Bracelet Length | 200mm |
| Lug Width | 21.5mm |
| Clasp | Folding clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 23 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Good – Signs of wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Excellent – Light signs of wear |
| Peripherals | Excellent – New replacement TWE box and booklet |






