Breitling – Avenger II – A13381 – Chronograph
£2,995.00
Original box – certificate – warranty card dated 2019
In stock
Reserve Breitling - Avenger II - A13381 - Chronograph now for 15 minutes before anyone else does!
- Free Delivery In 5-7 Business Days
- 14 day returns for your peace of mind
- The Watch Experts Authenticity Guarantee
- The Watch Experts 12 months Warranty
Description
This Breitling Avenger II chronograph A13381 comes complete with original box, booklet, certificate and warranty card dated 2019.
The 44mm stainless steel case with steel uni directional bezel houses a Swiss automatic chronograph movement with black dial, silver ring sub dials, red highlights and anti reflective coating on the crystal. The bracelet sits at 180mm on the wrist.
This watch is checked and logged with THE WATCH REGISTER.
The watch register database is the global leader for due diligence and crime prevention in the luxury watch market. They hold the world’s largest, most established, international database of lost, stolen and fake watches, containing data compiled over 30 years. The watch register provide expert-audited theft checks for watch traders and buyers, as well as specialist watch recovery services to victims and insurers.
Specification
| Our Reference | 046500081052 |
|---|---|
| Brand | Breitling |
| Model | Avenger |
| Reference number | A13381 |
| Year | 2019 |
| Peripherals | Original box, booklet, swing tag, warranty card dated 2019 |
| Gender | Men's |
| Functions | Chronograph, date, uni directional bezel, sub dials |
| Price | £2,995.00 |
Movement
| Movement | Automatic |
|---|---|
| Caliber/type | unknown |
Case
| Case Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Diameter | 44mm |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Dial | Black |
Bracelet/Strap
| Bracelet Type | Bracelet |
|---|---|
| Bracelet Material | Stainless Steel |
| Bracelet Colour | Silver |
| Bracelet Length | 180mm |
| Lug Width | 22mm |
| Clasp | Folding locking clasp |
| Clasp Material | Stainless Steel |
| Buckle Width | 22 |
Condition
| Case | Excellent – Little to no signs of wear |
|---|---|
| Bezel | Very Good – Light wear |
| Crown | Excellent – Little to no signs of wear |
| Glass | Excellent – Little to no signs of wear |
| Dial | Excellent – Little to no signs of wear |
| Strap | Very Good – Light wear |
| Peripherals | Very Good – General wear/ fading to outer box and bleeding to the LCD screen of international warranty card |






